| Part Number | SMC3K24CA-M3 57 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 515970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Directional 24V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMC3K24CA-M3 57 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMC3K24CA-M3 57 |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9 V |
| Rad Hard | No |
| Test Current | 1 |
| ESD Protection | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 24 V |
| Screening Level | Military |
| Peak Pulse Power Dissipation | 3000 |
| Product Dimensions | 7.11(Max) x 6.22(Max) x 2.6(Max) |
| Configuration | Single |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2 uA |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Maximum Peak Pulse Current | 77.1 A |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7 V |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMC3K24CA-M3 57 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS5V0S1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 500W 2-Pin DO-15 Ammo Download PDF datasheet for SA12CA-E3 73.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS22VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3000W 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for 3KASMC24AHE3_A I.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ16A.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ58A.pdf |
|
Infineon | Diode TVS Quad Uni-Dir 3.3V 154W 6-Pin SC-74 T R Download PDF datasheet for TVS3V3L4UE6327HTSA1.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS15VP1UP,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 107W 2-Pin SOD-923 T R Download PDF datasheet for SZESD9X5.0ST5G.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 160V 1.5KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMCJ160CA.pdf |